Advertisement

Local wrestlers punch their ticket to state at sectionals

(WIFR)
Published: Feb. 15, 2020 at 11:49 PM CST
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

The Stateline will once again be well represented in all three classes of wrestling next week in Champaign.

Here are the local wrestlers that have advanced to the state tournament, separated by class.

Class 3A
113

4th Place - Eh Ta Sor (East)

120

2nd Place - Presley Beasley (Belvidere Co-op)

126

2nd Place - Antonio Alvarado (Belvidere Co-op)

182

4th Place - Tony Figueroa (Hononegah)

285

2nd Place - Joey Pineda (East)

Class 2A
106

3rd Place - Tyler Calam (Freeport)

113

1st Place - Markel Baker (Freeport)

145

3rd Place - Mauricio Garcia (Sterling)

152

3rd Place - Dathan Wickson Jr. (Boylan)

170

1st Place - Keondre Jackson (Freeport)

2nd Place - Zak Kozumplik (Sycamore)

182

2nd Place - Ben Harvey (Rochelle)

3rd Place - Matthew Chavers III (Freeport)

195

4th Place - Gavin Ansteth (Rochelle)

220

1st Place - Jason Farnham (Sterling)

4th Place - Dylan Shuman (Sycamore)

285

4th Place - Isaiah Batteast (Freeport)

Class 1A
106

2nd Place - Garrett Luke (Lena-Winslow/Stockton)

113

1st Place - Maddux Blakely (Dakota)

3rd Place - Donovan Crumpacker (Stillman Valley)

4th Place - Dillon Raab (Lena-Winslow/Stockton)

120

1st Place - Phoenix Blakely (Dakota)

2nd Place - Aiden Livingston (Stillman Valley)

126

3rd Place - Carlos Sanchez (Winnebago)

4th Place - Jaden Rice (Lena-Winslow/Stockton)

132

2nd Place - Marey Roby (Lena-Winslow/Stockton)

138

3rd Place - Winston McPeek (Lena-Winslow/Stockton)

4th Place - Luke Bennett (Genoa-Kingston)

145

3rd Place - Simon Rillie (Lena-Winslow/Stockton)

152

1st Place - Kyle Tunink (Sterling Newman)

3rd Place - Jason Hermann (Lena-Winslow/Stockton)

160

1st Place - Bryce Faworski (Winnebago)

2nd Place - Aidan Nardin (Dakota)

4th Place - Marcus McKenna (Polo)

170

1st Place - Andrew Wenzel (Dakota)

4th Place - Case Harmston (Lena-Winslow/Stockton)

182

3rd Place - Evan Riggle (Dakota)

4th Place - Logan Jennings (Stillman Valley)

195

1st Place - Sebastian Quintana (Dixon)

220

2nd Place - Peyton Lind (Byron)

3rd Place - Erik Garcia (Genoa-Kingston)

285

1st Place - Tyler Elsbury (Byron)

4th Place - Jose Garcia (Genoa-Kingston)

Latest News

Latest News