Illinois High School Football Top 10 Poll - Week 5

Class 8A
1. Lincoln-Way East (9)
2. Homewood-Flossmoor
3. Maine South
4. Oswego
5. Marist
6. Evanston Township
7. Glenbard West
8. Barrington
9. Stevenson
10. Bolingbrook

Others receiving votes: Hinsdale Central, Loyola, Huntley, Naperville Neuqua Valley, Oswego East, Waubonsie Valley.

Class 7A
1. Batavia (3)
2. Nazareth (2)
3. Brother Rice (1)
4. East St. Louis (3)
5. Chicago Mt. Carmel
6. Simeon
7. Hononegah
8. Belleville West
9. Normal Community
10. Lincoln Way West

Others receiving votes: Wheaton Warrenville South, Benet, Machesney Park Harlem, Rolling Meadows, Moline, Lake Zurich.

Class 6A
1. Cary-Grove (7)
2. Oak Lawn Richards (3)
3. Prairie Ridge
4. Willowbrook
5. DeKalb
6. Phillips
7. Providence
8. Chatham Glenwood
9. Sacred Heart-Griffin (Springfield)
10. Normal West

Others receiving votes: Niles Notre Dame, Yorkville, Quincy.

Class 5A
1. Washington (11)
2. Montini
3. Highland
4. Hillcrest
(tie) Sterling
6. Dunlap
7. Antioch
8. Joliet Catholic
9. Peoria Central
10. Carbondale

Others receiving votes: Decatur MacArthur, Mascoutah, St. Francis, Metamora, Sycamore.

Class 4A
1. Rochester (10)
2. IC Catholic (2)
3. Taylorville
4. Columbia
5. Rockford Boylan
6. Richmond-Burton
7. Coal City
8. Morris
9. Herrin
10. Breese Mater Dei

Others receiving votes: Cahokia, Johnsburg, Pontiac, Raby, Freeburg, Geneseo.

Class 3A
1. Byron (13)
2. Farmington
3. Carlinville
4. Monticello
5. Bishop McNamara
6. Williamsville
7. Vandalia
8. Beardstown
9. North Boone
10. DuQuoin

Others receiving votes: Pleasant Plains, Rock Island Alleman, Elmwood-Brimfield, Breese Central, St. Joseph-Ogden, Genoa-Kingston, Lisle, Clinton, West Frankfort.

Class 2A
1. Maroa-Forsyth (12)
2. Orion (1)
3. Sterling Newman
4. Decatur St. Teresa
5. Illini West (Carthage)
6. Eastland-Pearl City
7. Chicago (Hope) Academy
8. Rockridge
9. Bismarck-Henning
10. Marshall

Others receiving votes: Pana, Mercer County, Hamilton West Hancock, Downs Tri-Valley, Nashville, Hope Academy, Deer Creek-Mackinaw, Collins, Eldorado, Red Bud.

Class 1A
1. Lena-Winslow (10)
2. Gibson City-Melvin-Sibley (2)
3. Camp Point Central
4. Ottawa Marquette
5. Tuscola
6. Princeville
7. Aurora Christian
8. Argenta-Oreana
9. Fisher
10. Milledgeville

Others receiving votes: Madison 6, Concord (Triopia), Sesser (S.-Valier), Annawan/Wethersfield, Forreston, Dakota, Athens.