Illinois High School Football Top 10 Poll - Week 3

Class 8A
1. Lincoln-Way East (8)
2. Loyola (1)
3. Maine South (1)
4. Homewood-Flossmoor
5. Edwardsville
6. Bolingbrook
7. Marist
8. Oswego
9. Hinsdale Central
10. Glenbard West

Others receiving votes: Barrington, Stevenson, Oswego East, St. Charles East, Huntley.

Class 7A
1. Batavia (8)
2. Nazareth (3)
3. East St. Louis
4. Brother Rice
5. Normal Community
6. Chicago Mt. Carmel
7. Lake Zurich
8. Benet
9. Hononegah
10. Simeon

Others receiving votes: Lincoln Way West, St. Charles North, Lincoln-Way Central, Wheaton Warrenville South, Moline.

Class 6A
1. Prairie Ridge (3)
2. Phillips (9)
3. Cary-Grove
4. Oak Lawn Richards
5. Willowbrook
6. DeKalb
7. Sacred Heart-Griffin (Springfield)
8. Providence
9. Chatham Glenwood
10. Normal West

Others receiving votes: Niles Notre Dame, Bloomington, Crete-Monee, Lemont.

Class 5A
1. Washington (11)
2. Dunlap
3. Montini (1)
4. Hillcrest
5. Highland
6. Sterling
7. Peoria Central
8. Woodstock Marian
9. Antioch
10. Marion
(tie) St. Laurence

Others receiving votes: Woodstock, Joliet Catholic, Decatur MacArthur, Rich Central, Carbondale.

Class 4A
1. Rochester (10)
2. IC Catholic (4)
3. Rockford Boylan
4. Taylorville
5. Morris
(tie)Columbia
7. Herrin
8. Richmond-Burton
9. Coal City
10. Wheaton Academy

Others receiving votes: Raby, Cahokia, De La Salle, Geneseo, Johnsburg, Althoff Catholic, Sandwich.

Class 3A
1. Byron (8)
2. Williamsville (3)
3. Farmington
4. Carlinville (1)
5. Rock Island Alleman
6. Monticello
7. North Boone (1)
8. Bishop McNamara
9. Vandalia
10. Wilmington

Others receiving votes: Beardstown, Pleasant Plains, Elmwood-Brimfield, DuQuoin, West Frankfort.

Class 2A
1. Maroa-Forsyth (9)
2. Sterling Newman (5)
3. Orion
(tie)Decatur St. Teresa
5. Rockridge
6. Illini West (Carthage)
7. Pana
8. Downs Tri-Valley
9. Mercer County
10. El Paso-Gridley
(tie)Eastland-Pearl City
(tie)Auburn

Others receiving votes: Hamilton West Hancock, Chicago (Hope) Academy, Knoxville, Trenton Wesclin, Red Bud, Bismarck-Henning, Fieldcrest.

Class 1A
1. Lena-Winslow (11)
2. Tuscola
3. Gibson City-Melvin-Sibley (2)
4. Camp Point Central
5. Ottawa Marquette
6. Princeville
7. Aurora Christian
8. Argenta-Oreana
9. Forreston
10. Dakota

Others receiving votes: Concord (Triopia), Athens, Milledgeville, Carrollton, Annawan-Wethersfield.