IHSA Playoff Pairings For First Round Games

1A

First Round

Game 1 — #16 Biggsville (West Central) (5-4) at #1 Stockton (9-0), TBA

Game 2 — #9 Galena (H.S.) (6-3) at #8 East Dubuque (6-3), TBA

Game 3 — #13 Chicago (Hales Franciscan) (6-3) at #4 Freeport (Aquin) (8-1), TBA

Game 4 — #12 Abingdon (6-3) at #5 Lena (L.-Winslow) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Chicago (Luther North) (5-4) at #2 Ottawa (Marquette) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Hebron (Alden-H.) [Coop] (6-3) at #7 Forreston (7-2), TBA

Game 7 — #14 Warren (5-4) at #3 Mooseheart (8-1), TBA

Game 8 — #11 Monmouth (United) (6-3) at #6 Toulon (Stark County) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Mt. Sterling (Brown County) (5-4) at #1 LeRoy (9-0), TBA

Game 10 — #9 Flanagan (F.-Cornell) [F.C.-Woodland Coop] (7-2) at #8 Colfax (Ridgeview) (7-2), TBA

Game 11 — #13 Mt. Olive (6-3) at #4 Concord (Triopia) [Coop] (8-1), TBA

Game 12 — #12 Milford [Coop] (6-3) at #5 Moweaqua (Central A & M) (8-1), TBA

Game 13 — #15 Dupo (6-3) at #2 Maroa (M.-Forsyth) (8-1), TBA

Game 14 — #10 Winchester [West Central Coop] (6-3) at #7 Villa Grove (8-1), TBA

Game 15 — #14 Toledo (Cumberland) (6-3) at #3 Carrollton (8-1), TBA

Game 16 — #11 Oblong (6-3) at #6 Sidell (Jamaica) [Salt Fork Coop] (8-1), TBA

2A

First Round

Game 1 — #8 Orion (5-4) at #1 Lanark (Eastland) [E.-Pearl City Coop] (9-0), TBA

Game 2 — #5 Winnetka (North Shore Country Day) (7-2) at #4 Amboy [A.-LaMoille Coop] (7-2), TBA

Game 3 — #7 Morrison (6-3) at #2 Aledo (Mercer County) (9-0), TBA

Game 4 — #6 Taylor Ridge (Rockridge) (7-2) at #3 Rockford (Lutheran) (8-1), TBA

Game 5 — #8 Momence (6-3) at #1 Clifton (Central) (8-1), TBA

Game 6 — #5 Carthage (Illini West) (7-2) at #4 Tremont (8-1), TBA

Game 7 — #7 Havana (6-3) at #2 Downs (Tri-Valley) (8-1), TBA

Game 8 — #6 Watseka (6-3) at #3 Kewanee (Wethersfield) [Annawan-W. Coop] (8-1), TBA

Game 9 — #16 Georgetown (G.-Ridge Farm) [G.R.F.-Chrisman Coop] (6-3) at #1 Bismarck (B.-Henning) (9-0), TBA

Game 10 — #9 Johnston City (7-2) at #8 DuQuoin (H.S.) (7-2), TBA

Game 11 — #13 Argenta (A.-Oreana) (6-3) at #4 Camp Point (Central) [C.-Southeastern Coop] (9-0), TBA

Game 12 — #12 Lawrenceville (7-2) at #5 Cerro Gordo [C.G.-Bement Coop] (9-0), TBA

Game 13 — #15 Belleville (Althoff Catholic) (6-3) at #2 Chester (9-0), TBA

Game 14 — #10 Athens [Coop] (7-2) at #7 Beardstown (8-1), TBA

Game 15 — #14 Carmi (C.-White County) (6-3) at #3 Casey (C.-Westfield) (9-0), TBA

Game 16 — #11 Arthur (A.-Lovington) [Coop] (7-2) at #6 Carlinville (8-1), TBA

3A

Game 1 — #16 Champaign (St. Thomas More) (5-4) at #1 Elmwood [E.-Brimfield Coop] (9-0), TBA

Game 2 — #9 Winnebago (7-2) at #8 Farmington (7-2), TBA

Game 3 — #13 Chicago (Raby) (6-2) at #4 Aurora (A. Christian) (8-1), TBA

Game 4 — #12 Elmhurst (Immaculate Conception) (6-3) at #5 Poplar Grove (North Boone) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Erie [E.-Prophetstown Coop] (5-4) at #2 Sterling (Newman Central Catholic) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Peru (St. Bede) (7-2) at #7 Monmouth (M.-Roseville) (7-2), TBA

Game 7 — #14 Aurora (Central Catholic) (6-3) at #3 St. Joseph (S.J.-Ogden) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Wilmington (7-2) at #6 Byron (7-2), TBA

Game 9 — #8 Virden (North Mac) (5-4) at #1 Williamsville (9-0), TBA

Game 10 — #5 Monticello (7-2) at #4 Nokomis [Coop] (8-1), TBA

Game 11 — #7 Pana (H.S.) (5-4) at #2 Tolono (Unity) (8-1), TBA

Game 12 — #6 Auburn (6-3) at #3 Pleasant Plains (8-1), TBA

Game 13 — #8 Anna (A.-Jonesboro) (6-3) at #1 Greenville (8-1), TBA

Game 14 — #5 Sesser (S.-Valier) [Coop] (6-3) at #4 Vienna [V.-Goreville Coop] (6-3), TBA

Game 15 — #7 Robinson (6-3) at #2 Benton (8-1), TBA

Game 16 — #6 Carterville (6-3) at #3 Vandalia (7-2), TBA

4A

Game 1 — #8 Chicago (Marshall) (6-2) at #1 Chicago (VOISE Academy) [Austin Coop] (8-0), TBA

Game 2 — #5 Chicago (Brooks) (6-2) at #4 Chicago (Payton) (7-1), TBA

Game 3 — #7 Evergreen Park (6-3) at #2 North Chicago (7-2), TBA

Game 4 — #6 Richmond (R.-Burton) (6-3) at #3 Chicago (Harper) (7-1), TBA

Game 5 — #8 Manteno (5-4) at #1 Rock Island (Alleman) (8-1), TBA

Game 6 — #5 Plano (6-3) at #4 Stillman Valley (6-3), TBA

Game 7 — #7 Peotone (5-4) at #2 Coal City (8-1), TBA

Game 8 — #6 Geneseo (5-4) at #3 Sandwich (6-3), TBA

Game 9 — #8 Quincy (Notre Dame) (5-4) at #1 Macomb (8-1), TBA

Game 10 — #5 Peoria (Notre Dame) (6-3) at #4 Fairbury (Prairie Central) (7-2), TBA

Game 11 — #7 Mahomet (M.-Seymour) (6-3) at #2 Rochester (8-1), TBA

Game 12 — #6 Bloomington (Central Catholic) (6-3) at #3 Charleston (8-1), TBA

Game 13 — #8 Herrin (H.S.) (5-4) at #1 Harrisburg (8-1), TBA

Game 14 — #5 Mt. Carmel (6-3) at #4 Columbia (8-1), TBA

Game 15 — #7 Waterloo (H.S.) (5-4) at #2 Alton (Marquette) (8-1), TBA

Game 16 — #6 Breese (Mater Dei) (6-3) at #3 Olney (East Richland) (8-1), TBA

5A
First Round

Game 1 — #16 Belvidere (H.S.) (5-4) at #1 Maple Park (Kaneland) (9-0), TBA

Game 2 — #9 New Lenox (Lincoln-Way West) (6-3) at #8 Rochelle (6-3), TBA

Game 3 — #13 Tinley Park (H.S.) (5-4) at #4 Chicago (Westinghouse College Prep) (7-2), TBA

Game 4 — #12 Joliet (Catholic Academy) (5-4) at #5 Elmwood Park (7-2), TBA

Game 5 — #15 Wauconda (5-4) at #2 Woodstock (Marian) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Sterling (H.S.) (6-3) at #7 Woodstock (North) (6-3), TBA

Game 7 — #14 Midlothian (Bremen) (5-4) at #3 Lombard (Montini) (7-2), TBA

Game 8 — #11 Chicago (King) (6-2) at #6 Sycamore (H.S.) (6-3), TBA

Game 9 — #8 Galesburg (H.S.) (5-4) at #1 Normal (University) (9-0), TBA

Game 10 — #5 Washington (7-2) at #4 Metamora (7-2), TBA

Game 11 — #7 Park Forest (Rich East) (6-3) at #2 Morris (8-1), TBA

Game 12 — #6 East Peoria (7-2) at #3 Urbana (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Mattoon (5-4) at #1 Jerseyville (Jersey) (9-0), TBA

Game 14 — #5 Marion (H.S.) (7-2) at #4 Chatham (Glenwood) (7-2), TBA

Game 15 — #7 Jacksonville (H.S.) (5-4) at #2 Centralia (H.S.) (9-0), TBA

Game 16 — #6 Highland (5-4) at #3 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (8-1), TBA

6A

Game 1 — #16 Rockford (Auburn) (5-4) at #1 Cary (C.-Grove) (9-0), TBA

Game 2 — #9 Glen Ellyn (Glenbard South) (6-3) at #8 Chicago (St. Patrick) (6-3), TBA

Game 3 — #13 Chicago (Hyde Park) (6-2) at #4 Crystal Lake (Central) (7-2), TBA

Game 4 — #12 Chicago (Lake View) (6-2) at #5 Fox Lake (Grant) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Arlington Heights (St. Viator) (5-4) at #2 Lake Villa (Lakes) (8-1), TBA

Game 6 — #10 Lake Forest (H.S.) (6-3) at #7 Rolling Meadows (7-2), TBA

Game 7 — #14 Niles (Notre Dame) (5-4) at #3 Grayslake (North) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Chicago (Steinmetz) (6-2) at #6 Chicago (Foreman) (7-1), TBA

Game 9 — #8 Darien (Hinsdale South) (6-3) at #1 Oak Forest (8-1), TBA

Game 10 — #5 Palos Heights (Shepard) (6-3) at #4 Chicago (Perspectives Charter/Leadership) [Coop] (7-2), TBA

Game 11 — #7 Frankfort (Lincoln-Way North) (6-3) at #2 Oak Lawn (Richards) (8-1), TBA

Game 12 — #6 Chicago (Morgan Park) (6-3) at #3 Lemont (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Springfield (H.S.) (5-4) at #1 Crete (C.-Monee) (9-0), TBA

Game 14 — #5 Bloomington (H.S.) (7-2) at #4 Peoria (Richwoods) (7-2), TBA

Game 15 — #7 Normal (Community) (6-3) at #2 Ottawa (Twp.) (9-0), TBA

Game 16 — #6 Normal (Community West) (6-3) at #3 Rock Island (H.S.) (7-2), TBA

7A

First Round

Game 1 — #16 Elk Grove Village (E.G.) (5-4) at #1 Glen Ellyn (Glenbard West) (9-0), TBA

Game 2 — #9 Libertyville (7-2) at #8 Machesney Park (Harlem) (7-2), TBA

Game 3 — #13 Mt. Prospect (Prospect) (6-3) at #4 Northbrook (Glenbrook North) (8-1), TBA

Game 4 — #12 St. Charles (East) (6-3) at #5 Wheaton (North) (8-1), TBA

Game 5 — #15 Algonquin (Jacobs) (5-4) at #2 Rockford (Boylan Catholic) (9-0), TBA

Game 6 — #10 Huntley (6-3) at #7 Oak Park (Fenwick) (7-2), TBA

Game 7 — #14 Villa Park (Willowbrook) (6-3) at #3 Rockton (Hononegah) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Crystal Lake (South) (6-3) at #6 Lake Zurich (7-2), TBA

Game 9 — #8 Downers Grove (North) (5-4) at #1 Batavia (9-0), TBA

Game 10 — #5 Harvey (Thornton) (7-2) at #4 Lansing (Thornton Fractional South) (7-2), TBA

Game 11 — #7 Tinley Park (Andrew) (6-3) at #2 Lisle (Benet Academy) (8-1), TBA

Game 12 — #6 Plainfield (North) (7-2) at #3 Oswego (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 — #8 Plainfield (Central) (6-3) at #1 Frankfort (Lincoln-Way East) (9-0), TBA

Game 14 — #5 Bradley (B.-Bourbonnais) (6-3) at #4 New Lenox (Providence Catholic) (7-2), TBA

Game 15 — #7 Pekin (6-3) at #2 Edwardsville (H.S.) (8-1), TBA

Game 16 — #6 Belleville (West) (6-3) at #3 East St. Louis (Sr.) (7-2), TBA

8A

Game 1 — #16 Chicago (Lane) (5-3) at #1 Park Ridge (Maine South) (9-0), TBA

Game 2 — #9 Winnetka (New Trier) (6-3) at #8 Hoffman Estates (Conant) (6-3), TBA

Game 3 — #13 Palatine (Fremd) (5-4) at #4 Carol Stream (Glenbard North) (8-1), TBA

Game 4 — #12 Gurnee (Warren) (5-4) at #5 Lincolnshire (Stevenson) (7-2), TBA

Game 5 — #15 Evanston (Twp.) (5-4) at #2 Wilmette (Loyola Academy) (8-1), TBA

Game 6 — #10 Bartlett (6-3) at #7 Franklin Park-Northlake (Leyden) (7-2), TBA

Game 7 — #14 Skokie (Niles West) (5-4) at #3 Palatine (H.S.) (8-1), TBA

Game 8 — #11 Glenview (Glenbrook South) (5-4) at #6 Schaumburg (H.S.) (7-2), TBA

Game 9 — #16 Naperville (North) (5-4) at #1 Naperville (Neuqua Valley) (9-0), TBA

Game 10 — #9 Bolingbrook (7-2) at #8 Orland Park (Sandburg) (7-2), TBA

Game 11 — #13 Hillside (Proviso West) (6-3) at #4 Aurora (Waubonsie Valley) (8-1), TBA

Game 12 — #12 Oak Park (O.P.-River Forest) (6-3) at #5 Hinsdale (Central) (7-2), TBA

Game 13 — #15 LaGrange (Lyons) (5-4) at #2 Chicago (Marist) (8-1), TBA

Game 14 — #10 O'Fallon (H.S.) (7-2) at #7 Flossmoor (Homewood-F.) (7-2), TBA

Game 15 — #14 Chicago (Brother Rice) (5-4) at #3 Chicago (Mt. Carmel) (8-1), TBA

Game 16 — #11 Chicago Heights (Bloom Twp.) (6-3) at #6 Chicago (Simeon) (7-1), TBA


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
23 WIFR 2523 North Meridian Road Rockford, IL. 61101 Business: 815-987-5300 Fax: 815-965-0981 News: 815-987-5330 Fax: 815-987-5333
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 175101351