Class 1A Byron Wrestling Sectional- Results and Highlights

CLASS 1A

106 Pounds
1 Brady Wilsie (So.) (36-2) Byron Dec 2-1
2 Dillon Swift (Jr.) (30-11) Dakota
3 Zac Schrank (Jr.) (34-4) Rockford (Lutheran) dflt
4 Drake Stirn (Jr.) (36-13) Aledo (Mercer County)
5 Joe Eads (Fr.) (41-7) Morrison

113 Pounds
1 Alec Henze (So.) (28-11) Dakota Dec 5-3 OT
2 Brandon Briggs (Jr.) (27-3) Poplar Grove (North Boone)
3 Nolan Baker (Fr.) (39-5) Byron Dec 5-0
4 Austin Grant (Jr.) (29-13) Rockford (Lutheran)
5 Hunter Spengler (So.) (37-7) Sherrard

120 Pounds
1 Nelson Baker (Sr.) (38-0) Byron Fall :44
2 Printice Walls (Jr.) (28-8) Dakota
3 Preston Adams (Sr.) (27-15) Aledo (Mercer County) Dec 2-1
4 Jacob Hast (Sr.) (38-9) Sherrard
5 Mason Tomash (Jr.) (27-12) Stillman Valley

126 Pounds
1 Andrew Wenger (Fr.) (30-10) Dakota Dec 5-3
2 Sage Friese (Jr.) (38-3) Seneca
3 Caleb Micho (Sr.) (38-3) Rockford (Lutheran) Dec 6-1
4 Chance Teel (Jr.) (42-4) Sherrard
5 Caleb Park (So.) (22-3) Aurora (Central Catholic)

132 Pounds
1 Josh Alber (Sr.) (39-0) Dakota MajDec15-3
2 Andy Abitua (Sr.) (24-9) Stillman Valley
3 Kyle Kalkbrenner (Fr.) (26-10) Lena (L.-Winslow) Dec 3-2
4 Mike Dierikx (Jr.) (24-6) Orion
5 Grady Todd (So.) (29-14) Erie

138 Pounds
1 J.J. Wolfe (Jr.) (34-4) Dakota Fall 4:31
2 Jacob DeVolder (Sr.) (35-2) Orion
3 Gunner Wenger (Jr.) (19-3) Lena (L.-Winslow) MajDec 12-1
4 Elias Edmondson (Fr.) (34-19) Sterling (Newman Central
Catholic)
5 Corey Grady (Jr.) (29-18) Oregon

145 Pounds
1 Jake Snow (Sr.) (36-1) Sterling (Newman Central Catholic) MajDec 12-3
2 Greg Krulas (So.) (30-10) Dakota
3 Connor Waugh (Sr.) (34-10) Rockford (Lutheran) Dec 2-0
4 Dominic Marchetti (Jr.) (28-14) Oregon
5 Jacob Keller (Jr.) (22-14) Durand

152 Pounds
1 Carver James (Jr.) (37-1) Dakota 8-2
2 Gacob Lenox (Sr.) (30-3) Durand
3 Curtis VanWinkle (Jr.) (30-13) Aledo (Mercer County) Dec 8-7
4 Jacob Elsbury (So.) (31-10) Byron
5 Jason Bontz (Sr.) (29-12) Amboy

160 Pounds
1 Quincy Kalkbrenner (Sr.) (37-2) Lena (L.-Winslow) Fall 2:30
2 Jared Packer (So.) (27-13) Dakota
3 Ethan Cain (So.) (35-5) Polo Dec 3-0
4 Austin Keller (Jr.) (37-13) Morrison
5 Devin Saunders (Sr.) (27-16) Savanna (West Carroll)

170 Pounds
1 Bryce Ivey (Sr.) (35-1) Sterling (Newman Central Catholic) Dec 6-2
2 Danny Falconer (Jr.) (37-5) Byron
3 Nick Williams (Sr.) (31-7) Erie Dec 3-1
4 Joe Feemorlu (Jr.) (13-4) Mooseheart
5 Christopher Neeld (Sr.) (8-3) Aledo (Mercer County)

182 Pounds
1 Sean Ward (Sr.) (32-1) Winnebago Fall 4:34
2 Tommy Lovett (Sr.) (34-9) Seneca
3 Matthew Weeks (Jr.) (33-5) Aledo (Mercer County) Dec 4-2
4 Austin Shoup (Jr.) (27-7) Morrison
5 Jon Stoops (Sr.) (35-16) Sherrard

195 Pounds
1 Terry White (Sr.) (24-0) Port Byron (Riverdale) Dec 1-0
2 Lucas Newburgh (Sr.) (31-9) Rock Falls
3 Austin Barnhart (Sr.) (29-10) Rockford (Lutheran) Fall 2:42
4 Tyler Blume (Sr.) (26-14) Oregon
5 Noah Bridgewater (So.) (30-12) Orion

220 Pounds
1 Ty Harmston (Sr.) (34-1) Lena (L.-Winslow) Dec 6-4
2 Ross Sealby (Jr.) (37-2) Byron
3 Daniel Zimmerman (Sr.) (32-4) Dakota Fall 4:48
4 Nate Rocker (Sr.) (22-11) Port Byron (Riverdale)
5 Robert Lincoln (Sr.) (30-7) Aledo (Mercer County)

285 Pounds
1 Ben Corlett (Sr.) (43-2) Sherrard Dec 4-2
2 Nathan Getzelman (Sr.) (27-14) Byron
3 Quiton Ball (So.) (31-9) Aledo (Mercer County) Dec 5-2
4 Eduardo Gonzalez (Sr.) (28-6) Aurora (Central Catholic)
5 Gus Eisele (Sr.) (26-5) Poplar Grove (North Boon


You must be logged in to post comments.

Username:
Password (case sensitive):
Remember Me:
23 WIFR 2523 North Meridian Road Rockford, IL. 61101 Business: 815-987-5300 Fax: 815-965-0981 News: 815-987-5330 Fax: 815-987-5333
Copyright © 2002-2016 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 245709901 - wifr.com/a?a=245709901
Gray Television, Inc.