3A Wrestling Regional At DeKalb- Highlights and Results

Team results
1 Rockton (Hononegah) 234.5
2 DeKalb 158.5
3 Carpentersville (Dundee-Crown) 152
4 Huntley 146
5 Machesney Park (Harlem) 119
6 Algonquin (Jacobs) 70.5
7 Rockford (East) 57.5
8 Rockford (Jefferson) 23
9 Rockford (Auburn) 20
10 Rockford (Guilford) 8

106 Pounds
1 Ulises Jacobo (So.) DeKalb 6-3
2 Josh Stenger (Fr.) Huntley
3 Alex Rader (Jr.) Rockton (Hononegah) 8-3
4 Diamond Flynn (Jr.) Carpentersville (Dundee-Crown)

113 Pounds
1 Brady Powers (Sr.) Rockton (Hononegah) 12-4
2 Nicholas Meyer (Sr.) Huntley
3 Brenden McGee (So.) DeKalb TF 4:52
4 Quinton Willingham (Fr.) Carpentersville (Dundee-Crown)

120 Pounds
1 Keegan Powers (So.) Rockton (Hononegah) 9-0
2 Cody Ferencz (Jr.) Algonquin (Jacobs)
3 Adam Zacharuk (Jr.) Machesney Park (Harlem) Fall 1:50
4 Cody Garcia (Jr.) Rockford (East)

126 Pounds
1 Ricky Vigil (Jr.) Huntley 4-2
2 Parker Stratton (So.) DeKalb
3 Christopher Dranka (So.) Algonquin (Jacobs) 12-2
4 Kameron Vantassel (Jr.) Rockton (Hononegah)

132 Pounds
1 Christian Fausel (Fr.) Rockton (Hononegah) 4-2
2 Jackson Montgomery (Jr.) DeKalb
3 Jacob Sabella (Fr.) Algonquin (Jacobs) Fall 5:47
4 James Gaynor (So.) Huntley

138 Pounds
1 Brandon Meyer (Jr.) Huntley 3-2
2 Brad Green (Jr.) DeKalb
3 Gunnar Morris (Jr.) Rockford (East) 1-0
4 Anthony Silva (Fr.) Rockton (Hononegah)

145 Pounds
1 Fernie Silva (So.) Rockton (Hononegah) 13-2
2 Armando Gutierrez (Jr.) Carpentersville (Dundee-Crown)
3 Matt Kitsis (Sr.) Huntley Fall 3:10
4 Howie Olsen (Jr.) DeKalb

152 Pounds
1 Matt Macuras (Sr.) DeKalb
2 Tim Schammier (Sr.) Carpentersville (Dundee-Crown)
3 Tanner Anthony (Jr.) Machesney Park (Harlem) Fall 3:39
4 Braden Zalapi (So.) Rockton (Hononegah)

160 Pounds
1 Zach Benkovich (Sr.) Rockton (Hononegah) 6-1
2 Jenner Hecox (So.) Machesney Park (Harlem)
3 Isaiah Harris (Sr.) Rockford (Jefferson)
4 Michael Ricks (Jr.) Algonquin (Jacobs)

170 Pounds
1 Tyler Demoss (Jr.) Rockton (Hononegah) TF 4:22
2 Jarrod Raap (Jr.) Carpentersville (Dundee-Crown)
3 Alex Wilkinson (Sr.) Rockford (East) 8-2
4 Jestoni Losbanes (Jr.) Huntley

182 Pounds
1 Christian Brunner (So.) Carpentersville (Dundee-Crown) 5-0
2 Jake Flower (Jr.) Rockton (Hononegah)
3 Leif Williams (So.) DeKalb
4 Andrew Massetti (Jr.) Machesney Park (Harlem)

195 Pounds
1 Kailor Hecox (Jr.) Machesney Park (Harlem) 8-1
2 Matt Jacobs (Sr.) Rockton (Hononegah)
3 Mike Walker (Jr.) Huntley 3-0
4 Isaiah Fultz (So.) Rockford (Auburn)

220 Pounds
1 Sage Hecox (Sr.) Machesney Park (Harlem) 16-2
2 Mark Mamola (Sr.) Algonquin (Jacobs)
3 Christian Johnson (Sr.) Carpentersville (Dundee-Crown) Fall 1:42
4 Damon Dombek (So.) DeKalb

285 Pounds
1 Jeremy Marshall (Sr.) Carpentersville (Dundee-Crown) Inj Def
2 Jacob Heavlin (Jr.) Rockford (East)
3 Alex Roach (Sr.) DeKalb
4 Trenton Babcock (Jr.) Rockton (Hononegah)




 
Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus