4H Fair Winners

2007 4-H FAIR AWARD WINNERS
EXHIBIT BUILDING MASTER LIST

(P) indicates Mini-Picture Plaque; bolded type indicates overall award for a grouping of classes

Champion Model Rocketry Exhibit Lucas Woodworth, Monroe Center
Reserve Champion Model Rocketry Exhibit Michael Osterloo, Forreston
Honorable Mention Model Rocketry Exhibit Aaron Elliott, Egan
Honorable Mention Model Rocketry Exhibit Jacob Elliott, Egan

Grand Champion Aerospace Exhibit (P) Lucas Woodworth, Monroe Center

Champion Animal Science Exhibit (P) Jennifer Sharron, Forreston
Reserve Champion Animal Science Exhibit Jody Diehl, Polo

Champion Beginning Beef Study Exhibit Daniel Groenhagen, Oregon

Champion Beginning Cat Study Exhibit Annika Wilson, Mt. Morris
Reserve Champion Beginning Cat Study Exhibit Kate Metzger, Forreston

Champion Beginning Dog Study Exhibit Tyler Hanlin, Byron
Reserve Champion Beginning Dog Study Exhibit Connor Sible, Oregon

Champion Beginning Goat Study Exhibit Autumn Kielsmeier, Leaf River

Champion Beginning Horse Study Exhibit (P) Kimberlee Gerardy, Stillman Valley
Reserve Champion Beginning Horse Study Exhibit Harrison Bishop, Chana

Champion Beginning Poultry Study Exhibit Dylan Moser, Stillman Valley

Champion Beginning Rabbit Study Exhibit Jennifer Sharron, Forreston
Reserve Champion Beginning Rabbit Study Exhibit Christopher Sible, Oregon

Champion Beginning Sheep Study Exhibit Dylan Moser, Stillman Valley
Reserve Champion Beginning Sheep Study Exhibit Connor Sible, Oregon

Champion Small Pets Study Exhibit Katelyn Voss, Leaf River

Champion Beginning Swine Study Exhibit Zane Ankney, Stillman Valley

Champion Beginning Cat/Dog Study Exhibit (P) Annika Wilson, Mt. Morris

Champion Beginning Rabbit/Poultry/Small Pets Exhibit (P) Jennifer Sharron, Forreston

Champion Beginning Livestock Study Exhibit (P) Dylan Moser, Stillman Valley

Champion Advanced Animal Study (Small Animals) Exhibit Laura Overmyer, Oregon

Champion Advanced Animal Study (Large Animals) Exhibit Sara Pearson, Stillman Valley

Grand Champion Advanced Animal Study Exhibit (P) Sara Pearson, Stillman Valley

Champion Child Development II Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Child Development III Exhibit Katelyn Voss, Leaf River
Reserve Champion Child Development III Exhibit Janet Zack, Rockford

Champion Child Development Exhibit (P) Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Clothing Display Level I Annika Wilson, Mt. Morris
Reserve Champion Clothing Display Level I Abbey Osterloo, Forreston

Champion Clothing Display Level II Lindsay Hoyle, Grand Detour
Reserve Champion Clothing Display Level II Ketarah DeVries, Forreston

Champion Clothing Decision I Exhibit Megan Troutman, Rockford
Reserve Champion Clothing Decision I Exhibit Stephanie Merlak, Polo

Grand Champion Textiles & Sewing Display (P) Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Passport to the World Exhibit (Club only) Carefree 4-H Club, Oregon

Champion Journalism Exhibit Samantha Scholl, Polo
Reserve Champion Journalism Exhibit Linda Zack, Rockford

Grand Champion Communications Exhibit (P) Samantha Scholl, Polo

Champion Citizenship I Exhibit Madalyn Klein, Oregon
Reserve Champion Citizenship I Exhibit Sophie Reecher, Byron

Champion Citizenship II Exhibit Katelyn Voss, Leaf River

Champion Citizenship III Exhibit Travis Hanlin, Byron

Champion Local Government Exhibit Karen Gallant, Leaf River

Grand Champion Citizenship Exhibit (P) Travis Hanlin, Byron

Champion Passport to the World Exhibit (P) Samantha Scholl, Polo
Reserve Champion Passport to the World Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Booting Up: Interacting with Computers Exhibit Andrew Slade, Rochelle
Reserve Champion Booting Up: Interacting with Computers Exhibit Jacob Ebens, Oregon

Champion Adding On: Hardware & Software Magic Exhibit Caitlyn Wolber, Oregon
Reserve Champion Adding On: Hardware & Software Magic Exhibit Jessica Sweeney, Monroe Center

Grand Champion Computer Exhibit (P) Andrew Slade, Rochelle

Champion Consumer Savvy III Exhibit Elizabeth Hill, Oregon

Champion Financial Champions I Exhibit Jill Ebens, Oregon

Champion Financial Champions II Exhibit Janet Zack, Rockford

Champion Corn Exhibit Kyle Hemmersbach, Leaf River
Reserve Champion Corn Exhibit Kristin Taylor, Mt. Morris

Champion Soybean Exhibit Kyle Hemmersbach, Leaf River
Reserve Champion Soybean Exhibit Garrett Scholl, Polo

Champion Small Grains Exhibit Garrett Scholl, Polo

Champion Crop Display Jeneen Schier, Oregon

Champion Hay Exhibit Tyler Rundle, Davis Junction
Reserve Champion Hay Exhibit Kristin Taylor, Mt. Morris

Grand Champion Crops Exhibit (P) Kyle Hemmersbach, Leaf River

Champion Electricity I Exhibit Ty Orlikowski, Rochelle

Grand Champion Electricity Exhibit (P) Ty Orlikowski, Rochelle

Champion Entomology II Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour
Reserve Champion Entomology II Exhibit Luke Miller, Polo

Grand Champion Entomology Exhibit (P) Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Geology Pebble Pups II Exhibit Grace Bushnell, Stillman Valley

Grand Champion Geology Exhibit (P) Grace Bushnell, Stillman Valley

Champion First Aid in Action Exhibit Felicia Coleman, Forreston
Reserve Champion First Aid in Action Exhibit Noah Leffelman, Oregon
Honorable Mention First Aid in Action Exhibit Connor Ross, Grand Detour

Champion Keeping Fit Exhibit Kelsey Osterloo, Forreston

Champion Health Level C – Teen Talk Exhibit Janet Zack, Rockford

Grand Champion Health Exhibit (P) Felicia Coleman, Forreston

Champion Vegetable Plate Kate Johnson, Oregon
Reserve Champion Vegetable Plate Connor Ross, Grand Detour
Honorable Mention Vegetable Plate Jacob Ebens, Oregon
Honorable Mention Vegetable Plate Connor Ross, Grand Detour

Champion Vegetable Market Basket Lindsay Hoyle, Grand Detour
Reserve Champion Vegetable Market Basket Lauren Schabacker, Chana

Champion Most Unusual Or Odd Shaped Vegetable Garrett Scholl, Polo
Reserve Champion Most Unusual or Odd Shaped Vegetable Connor Ross, Grand Detour

Grand Champion Horticulture - Vegetable Exhibit (P) Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion House Plants Exhibit Rachael Elliott, Egan
Reserve Champion House Plants Exhibit Jacklyn Detig, Lindenwood

Champion Horticulture Display Samantha Scholl, Polo

Champion Plant & Soil Sciences Exhibit Jessica Sweeney, Monroe Center

Grand Champion Horticulture – Non-Vegetable Exhibit (P) Samantha Scholl, Polo

Champion Design Decisions Beginning Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour
Reserve Champion Design Decisions Beginning Exhibit Stephanie Merlak, Polo

Champion Design Decisions Intermediate Exhibit Megan Wolfe, Oregon

Champion Design Decisions Advanced Exhibit Bethany Fike, Pearl City

Grand Champion Interior Design Exhibit (P) Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Building Family Strengths Exhibit Stacey Voss, Leaf River
Reserve Champion Building Family Strengths Exhibit Clint Merlak, Polo

Champion Leadership Exhibit Janet Zack, Rockford

Champion Collections Exhibit Bethany Fike, Pearl City

Champion Do Your Own Thing Exhibit (P) Laura Overmyer, Oregon
Reserve Champion Do Your Own Thing Exhibit Haley Shores, Forreston

Champion Reading Exhibit Bethany Fike, Pearl City
Reserve Champion Reading Exhibit Jessica Weller, Mt. Morris

Champion Scrapbooking Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour
Reserve Champion Scrapbooking Exhibit Linda Zack, Rockford

Grand Champion Life Skills Exhibit (P) Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Tractor Science I Exhibit Garrett Scholl, Polo

Grand Champion Mechanical Sciences Exhibit (P) Garrett Scholl, Polo

Champion Outdoor Adventures I-III Exhibit Katie Ohlwine, Polo

Champion Natural Resources II Exhibit Rachael Elliott, Egan
Reserve Champion Natural Resources II Exhibit Zachary Hall, Oregon
Honorable Mention Natural Resources II Exhibit Jessica Sweeney, Monroe Center

Grand Champion Natural Resources/Environment Exhibit (P) Rachael Elliott, Egan

Champion Adventures W/ Your Camera A Exhibit (P) Sarah Elliott, Egan
Reserve Champion Adventures W/ Your Camera A Exhibit Kaitlin Watson, Byron

Champion Adventures W/Your Camera B Exhibit Dawnn Montague, Grand Detour
Reserve Champion Adventures W/Your Camera B Exhibit Kimberlee Gerardy, Stillman Valley

Champion Adventures W/ Adjustable Cameras Exhibit Jacob Elliott, Egan

Champion Intermediate/Advanced Photography Exhibit (P) Jacob Elliott, Egan

Champion Digital Photography Exhibit (P) Dawnn Montague, Grand Detour
Reserve Champion Digital Photography Exhibit Shane Farris, Forreston
Honorable Mention Digital Photography Exhibit Hanna Metzger, Forreston

Grand Champion Junior Division Public Presentation (P) Rachael Elliott, Egan
Reserve Grand Champion Junior Division Public Presentation Melissa Homman, Leaf River

Grand Champion Senior Division Public Presentation (P) Carol Anderson, Rochelle
Reserve Grand Champion Senior Division Public Presentation Jessica Golden, Rochelle

Champion Theatre Arts Puppets Exhibit Jessica Keys, Rochelle

Grand Champion Theatre Arts Exhibit (P) Jessica Keys, Rochelle

Champion Original Beginning Art Work Exhibit (P) Abigail Mongan, Oregon

Champion Original Chalk/Crayon/Marker Exhibit (P) Kaitlyn Baker, Oregon
Reserve Champion Original Chalk/Crayon/Marker Exhibit Megan Ross, Grand Detour
Honorable Mention Original Chalk/Crayon/Marker Exhibit Megan Buttel, Leaf River
Honorable Mention Original Chalk/Crayon/Marker Exhibit Rebecca Eden, Oregon
Honorable Mention Original Chalk/Crayon/Marker Exhibit Jessica Golden, Rochelle

Champion Original Clay Exhibit (P) Michael Osterloo, Forreston
Reserve Champion Original Clay Exhibit Megan Buttel, Leaf River
Honorable Mention Original Clay Exhibit Sarah Elliott, Egan
Honorable Mention Original Clay Exhibit Shane Imel, Polo
Honorable Mention Original Clay Exhibit Zachary Kaczmarzyk, Davis Junction
Honorable Mention Original Clay Exhibit Megan Richter, Leaf River

Champion Computer Generated Art Exhibit (P) Gregor Armstrong, Polo
Reserve Champion Computer Generated Art Exhibit Stephanie Merlak, Polo

Champion Original Fiber Exhibit (P) Kate Johnson, Oregon
Reserve Champion Original Fiber Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Original Glass/Plastic Exhibit (P) Allison Reed, Rochelle
Reserve Champion Original Glass/Plastic Exhibit Kate Johnson, Oregon

Champion Heritage Arts Exhibit (P) Megan Buttel, Leaf River
Reserve Champion Heritage Arts Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour
Honorable Mention Heritage Arts Exhibit Madalyn Klein, Oregon
Honorable Mention Heritage Arts Exhibit Jocelyn Sullivan, Byron

Champion Original Metal Exhibit (P) Brandon Imel, Polo
Reserve Champion Original Metal Exhibit Karen Gallant, Leaf River

Champion Original Nature Exhibit (P) Sarah Elliott, Egan
Reserve Champion Original Nature Exhibit Barby Sweeney, Monroe Center

Champion Original Painting Exhibit (P) Travis Hanlin, Byron
Reserve Champion Original Painting Exhibit Margaret Byrd, Polo

Champion Original Paper Exhibit (P) Zachary Hall, Oregon
Reserve Champion Original Paper Exhibit Megan Buttel, Leaf River
Honorable Mention Original Paper Exhibit Kelsey Osterloo, Forreston

Champion Original Pen/Ink/Pencil Exhibit (P) Travis Hanlin, Byron
Reserve Champion Original Pen/Ink/Pencil Exhibit Zachary Hall, Oregon
Honorable Mention Original Pen/Ink/Pencil Exhibit Brenna Euhus, Byron
Honorable Mention Original Pen/Ink/Pencil Exhibit Grace Bushnell, Stillman Valley
Honorable Mention Original Pen/Ink/Pencil Exhibit Sarah Edwards, Byron
Honorable Mention Original Pen/Ink/Pencil Exhibit Jill Ebens, Oregon

Champion Original 3D Design/Mixed Media Exhibit (P) Barby Sweeney, Monroe Center
Reserve Champion Original 3D Design/Mixed Media Exhibit Jennifer Sharron, Forreston

Champion Original Wood Exhibit (P) Allison Reed, Rochelle
Reserve Champion Original Wood Exhibit Dawnn Montague, Grand Detour
Honorable Mention Original Wood Exhibit Jessica Keys, Rochelle

Champion Non-original Chalk/Crayon/Marker Exhibit (P) Sarah Edwards, Byron
Reserve Champion Non-original Chalk/Crayon/Marker Exhibit Anna Buttel, Leaf River

Champion Non-original Fiber Exhibit (P) Elizabeth Hill, Oregon
Reserve Champion Non-original Fiber Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Non-original Painting Exhibit (P) Kelsey Osterloo, Forreston
Reserve Champion Non-original Painting Exhibit Megan Richter, Leaf River

Champion Non-original Paper Exhibit (P) Carla Webster, Forreston
Reserve Champion Non-original Paper Exhibit Felicia Coleman, Forreston

Champion Non-original Pen/Ink/Pencil Exhibit (P) Katherine Edwards, Byron
Reserve Champion Non-original Pen/Ink/Pencil Exhibit Barby Sweeney, Monroe Center

Champion Non-Original 2D Mixed Media Hangable Exhibit (P) Travis Hanlin, Byron

Champion Sportsfishing II Brett Carlson, Forreston
Reserve Champion Sportsfishing II Kevin Schabacker, Chana

Champion Wildlife Level A Dylan Moser, Stillman Valley

Champion Wildlife Level B Felicia Coleman, Forreston

Grand Champion Wildlife & Fishing Exhibit (P) Felicia Coleman, Forreston

Champion Woodworking I Exhibit (P) Elizabeth Stauffer, Polo
Reserve Champion Woodworking I Exhibit Sarah Rademacher, Polo

Champion Woodworking II Exhibit (P) Tanner Spring, Byron
Reserve Champion Woodworking II Exhibit Dylan Joens, Forreston

Champion Woodworking III Exhibit Annalisa Bertsch, Oregon
Reserve Champion Woodworking III Exhibit Michael Osterloo, Forreston

Champion Woodworking IV Exhibit Kendrick Spring, Byron

Grand Champion Woodworking Advanced Exhibit (P) Annalisa Bertsch, Oregon

2007 4-H FAIR AWARD WINNERS
BEEF DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Emily Hanlin, Leaf River
Reserve Champion Junior Showmanship Nicholas Schultz, Oregon

Champion Intermediate Showmanship Michael Ring, Oregon
Reserve Champion Intermediate Showmanship Anna Ohlwine, Polo

Champion Senior Showmanship Rachel Hanlin, Leaf River
Reserve Champion Senior Showmanship Luke Myers, Mt. Morris

Champion Angus Steer Kristin Taylor, Mt. Morris
Reserve Champion Angus Steer Michael Ring, Oregon

Champion Hereford Steer Lyndsey Schultz, Oregon
Reserve Champion Hereford Steer Felicia Coleman, Forreston

Champion Shorthorn Steer Kristen Diehl, Mt. Morris
Reserve Champion Shorthorn Steer Morgan Patterson, Polo

Champion Crossbred Steer Morgan Patterson, Polo
Reserve Champion Crossbred Steer Renee Deuth, Polo

Grand Champion Steer Morgan Patterson, Polo
Reserve Grand Champion Steer Renee Deuth, Polo

Champion Market Heifer Luke Myers, Mt. Morris
Reserve Champion Market Heifer Nicholas Myers, Mt. Morris

Champion Market Dairy Beef Jozi Steele, Mt. Morris

Champion Angus Female Joseph Ring, Oregon
Reserve Champion Angus Female Kirstin Taylor, Mt. Morris

Champion Hereford Female Kristin Humphrey, Polo
Reserve Champion Hereford Female Nicholas Schultz, Oregon

Champion Shorthorn Female Sabrina Risley, Esmond
Reserve Champion Shorthorn Female Robert DeVries, Forreston

Champion All Other Breeds Austin Dollmeyer, Polo
Reserve Champion All Other Breeds Michael Ring, Oregon

Champion Purebred Other Breeds Female Rachel Hanlin, Leaf River
Reserve Champion Purebred Other Breeds Female Joseph Ring, Oregon

Champion Grade Female Jordyn Strohman, Chana
Reserve Champion Grade Female Robert DeVries, Forreston

Grand Champion Female Overall Joseph Ring, Oregon
Reserve Grand Champion Female Overall Kristin Humphrey, Polo

Grand Champion Cow/Calf Rachel Hanlin, Leaf River
Reserve Grand Champion Cow/Calf Ben Engelbarts, Leaf River

Grand Champion Bred & Owned Female Overall Kristin Taylor, Mt. Morris
Reserve Grand Champion Bred & Owned Female Overall Kristin Taylor, Mt. Morris

Grand Champion Bred & Owned Steer All Breeds Kristin Taylor, Mt. Morris
Reserve Grand Champion Bred & Owned Steer All Breeds Brad Ohlwine, Polo

Daily Rate of Gain Michael Ring, Oregon

Quality Beef 2000 Joel Detig, Lindenwood (1st)
Robert DeVries, Forreston (2nd)
Lauren Sward, Byron (3rd)
Kristin Taylor, Mt. Morris (4th)
Mellisa Herwig, Franklin Grove (5th)
Lyndsey Schultz, Oregon (6th)
Jacklyn Detig, Lindenwood (7th)
Jozi Steele, Mt. Morris (8th)
Joel Detig, Lindenwood (9th)
Elizabeth Engelbarts, Leaf River (10th)

4-H Herdsman Award Rachel & Emily Hanlin, Byron

Supreme Grand Champion Female Overall Joseph Ring, Oregon

Best Club Display Pine Creek Valley, Polo

Champion Jr. Bucket Calf Daniel Ludwig, Baileyville

Champion Sr. Bucket Calf Kevin Schabacker, Chana

2007 4-H FAIR AWARD WINNERS
CAT DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Sarah Krug, Byron

Champion Senior Showmanship Lesley Diehl, Polo

Grand Champion Feline Connor Ross, Grand Detour
Reserve Grand Champion Feline Lucas Woodworth, Monroe Center
Judges Award Kirsten Bergin, Mt. Morris

Champion Cage or Carrier Connor Ross, Grand Detour
Reserve Champion Cage or Carrier Lucas Woodworth, Monroe Center
Judges Award Sarah Krug, Byron

2007 4-H FAIR AWARD WINNERS
DAIRY GOAT DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Kaylie Wetzel, Lindenwood

Champion Senior Showmanship Riley Hintzsche, Lindenwood
Reserve Champion Senior Showmanship Cindall Marsh, Oregon

Champion Jr. Kid, Dry Cindall Marsh, Oregon
Reserve Champion Jr. Kid, Dry Cindall Marsh, Oregon

Champion Intermediate Kid, Dry Cindall Marsh, Oregon
Reserve Champion Intermediate Kid, Dry Cindall Marsh, Oregon

Champion Sr. Kid, Dry Cindall Marsh, Oregon
Reserve Champion Sr. Kid, Dry Cindall Marsh, Oregon

Champion Yearling, Dry Cindall Marsh, Oregon

Champion Yearling Milker Riley Hintzsche, Lindenwood
Reserve Champion Yearling Milker Cindall Marsh, Oregon

Champion Milker, 2 Years & Under Cindall Marsh, Oregon

Champion Milker, 3 Years & Under 5 Riley Hintzsche, Lindenwood
Reserve Champion Milker, 3 Years & Under 5 Karen Gallant, Leaf River

Champion Milker, 5 Years & Older Karen Gallant, Leaf River

Grand Champion Dairy Goat Riley Hintzsche, Lindenwood
Reserve Grand Champion Dairy Goat Cindall Marsh, Oregon

Grand Champion Dry Doe Cindall Marsh, Oregon
Reserve Grand Champion Dry Doe Cindall Marsh, Oregon

Grand Champion Wether Karen Gallant, Leaf River
Reserve Grand Champion Wether Kaylie Wetzel, Lindenwood

Champion Dam & Daughter Cindall Marsh, Oregon
Reserve Champion Dam & Daughter Kevin Schabacker, Chana

Champion Milk Producer Class Riley Hintzsche, Lindenwood

Champion Pet Dairy Goat Kevin Schabacker, Chana
Reserve Champion Pet Dairy Goat Lesley Diehl, Polo

Best Club Display Ogle Jolly, Stillman Valley

2007 4-H FAIR AWARD WINNERS
DAIRY DEPARTMENT

Champion Senior Showmanship Courtney Francois, Leaf River
Reserve Champion Senior Showmanship Richard King, Esmond

Champion Jr. Purebred Female Courtney Francois, Leaf River

Champion Jr. Grade Female Richard King, Esmond
Reserve Champion Jr. Grade Female Sarah Akins, Forreston

Champion Sr. Purebred Female Sarah Akins, Forreston
Reserve Champion Sr. Purebred Female Courtney Francois, Leaf River

Champion Sr. Grade Female Sarah Akins, Forreston
Reserve Champion Sr. Grade Female Felicia Coleman, Forreston

Supreme Champion Female Overall Breeds Sarah Akins, Forreston
Reserve Supreme Champion Female Overall Breeds Sarah Akins, Forreston

2007 4-H FAIR AWARD WINNERS
DOG DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Jim Overmyer, Oregon
Reserve Champion Junior Showmanship Abigail Glendenning, Davis Junction

Champion Senior Showmanship Laura Overmyer, Oregon
Reserve Champion Senior Showmanship Beth Lyon, Byron

Champion Jr. Care & Grooming Abigail Glendenning, Davis Junction
Reserve Champion Jr. Care & Grooming Andrea Gleiter, Oregon

Champion Sr. Care & Grooming Laura Overmyer, Oregon
Reserve Champion Sr. Care & Grooming Jennifer Sharron, Forreston

Grand Champion Obedience Laura Overmyer, Oregon
Reserve Grand Champion Obedience Laura Overmyer, Oregon

Champion Beginners I Elizabeth Stauffer, Polo

Champion Graduate Beginners Laura Overmyer, Oregon

Champion Novice Abigail Glendenning, Davis Junction

Champion Open Class Laura Overmyer, Oregon

2007 4-H FAIR AWARD WINNERS
FOODS DEPARTMENT

Champion Breads & Cereals -- Yeast Bread Exhibit Jill Ebens, Oregon

Champion Breads & Cereals -- Pastry Exhibit Jill Ebens, Oregon

Champion Cake Decorating Exhibit Rachael Elliott, Egan
Reserve Champion Cake Decorating Exhibit Sara Ludwig, Baileyville

Champion Dairy Foods Exhibit Stacey Voss, Leaf River
Reserve Champion Dairy Foods Exhibit Jessica Sweeney, Monroe Center

Champion Exploring Our Food Heritage Exhibit Dawnn Montague, Grand Detour

Champion Food Preservation Exhibit David Shuman, Polo
Reserve Champion Food Preservation Exhibit Jessica Keys, Rochelle
Honorable Mention Food Preservation Luke Miller, Polo

Champion Fruits & Vegetables Exhibit Karen Gallant, Leaf River
Reserve Champion Fruits & Vegetables Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Foods W/ an International Flavor Exhibit Nicole Feldhaus, Davis Junction
Reserve Champion Foods W/ an International Flavor Exhibit Kaitlyn Baker, Oregon
Honorable Mention Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Let's Start Cooking Exhibit Jessica Dilling, Rochelle
Reserve Champion Let's Start Cooking Exhibit Dylan Moser, Stillman Valley

Champion Nutrition Education Display (ages 8-13) Abbey Osterloo, Forreston
Reserve Champion Nutrition Education Display (ages 8-13) Caitlyn Wolber, Oregon

Champion Nutrition Education Display (ages 14 and up) Karen Gallant, Leaf River
Reserve Champion Nutrition Education Display (ages 14 and up) Kelsey Osterloo, Forreston

Champion Tricks for Treats I Exhibit Abbey Osterloo, Forreston
Reserve Champion Tricks for Treats I Exhibit Jessica Dilling, Rochelle

Champion Tricks for Treats II Exhibit Alyssa Kwak, Woosung
Reserve Champion Tricks for Treats II Exhibit Stephanie Merlak, Polo

Champion You Learn To Bake Exhibit Jennifer Sharron, Forreston
Reserve Champion You Learn To Bake Exhibit Jessica Dilling, Rochelle

Champion Eatable Centerpiece Nicole Felhaus, Davis Junction

Champion Plate of Decorated Cupcakes Kelsey Osterloo, Forreston
Reserve Champion Plate of Decorated Cupcakes Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Plate of Holiday Cookies Margaret Byrd, Polo
Reserve Champion Plate of Holiday Cookies Allison Byrd, Polo

2007 4-H FAIR AWARD WINNERS
HORSE DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Jill Meadows, Chana
Reserve Champion Junior Showmanship Keri Weaver, Oregon

Champion Senior Showmanship Faith Glendenning, Stillman Valley
Reserve Champion Senior Showmanship Ashley Ellsworth, Stillman Valley

Champion 2 Year & Under Horse/Pony at Halter Erica Kurth, Rochelle
Reserve Champion 2 Year & Under Horse/Pony at Halter Lesley Diehl, Polo

Champion Stock Type Mare at Halter Sarah Krug, Byron
Reserve Champion Stock Type Mare at Halter Amberlyn Rowley, Rochelle

Champion Light Horse at Halter Jenna Stukenberg, Forreston
Reserve Champion Light Horse at Halter Megan Buttel, Leaf River

Champion Stock Type Gelding at Halter Jessie Weaver, Oregon
Reserve Champion Stock Type Gelding at Halter Jennifer Bathje, Davis Junction

Champion Equine 56" & Under at Halter Sarah Krug, Byron
Reserve Champion Equine 56" & Under at Halter Austin Yuill, Byron

Champion Horse or Pony, Mare & Foal at Halter Jody Diehl, Polo
Reserve Champion Horse or Pony, Mare & Foal at Halter Lesley Diehl, Polo

Grand Champion Horse at Halter Jessie Weaver, Oregon
Reserve Grand Champion Horse at Halter Jenna Stukenberg, Forreston

Grand Champion Equine at Halter Sarah Krug, Byron
Reserve Grand Champion Equine at Halter Austin Yuill, Byron

Champion Green Rider Equitation Austin Yuill, Byron
Reserve Champion Green Rider Equitation Hannah Wilmarth, Oregon
Champion Walk Trot Amberlyn Rowley, Rochelle
Reserve Champion Walk Trot Jessie Weaver, Oregon

Champion Open Hunter Hack Amberlyn Rowley, Rochelle
Reserve Champion Open Hunter Hack Brenna Euhus, Byron

Champion Jr. English Equitation Kellyn Euhus, Byron
Reserve Champion Jr. English Equitation Brittany Nice, Davis Junction

Champion Sr. English Equitation Sara Pearson, Stillman Valley
Reserve Champion Sr. English Equitation Whitney Wetzel, Lindenwood

Champion Jr. English Pleasure Jill Meadows, Chana
Reserve Champion Jr. English Pleasure Darah Voegler, Oregon

Champion Sr. English Pleasure Amberlyn Rowley, Rochelle
Reserve Champion Sr. English Pleasure Whitney Wetzel, Lindenwood

Champion Versatility Amberlyn Rowley, Rochelle
Reserve Champion Versatility Darah Voegler, Oregon

Champion Gaited Pleasure Kylee Whitley, Byron
Reserve Champion Gaited Pleasure Megan Buttel, Leaf River

Champion Equine Pleasure 56” & Under Sarah Krug, Byron
Reserve Champion Equine Pleasure 56” & Under Kellyn Euhus, Byron

Champion Jr. Horse Pleasure Lesley Diehl, Polo
Reserve Champion Jr. Horse Pleasure Brittany Nice, Davis Junction

Champion Jr. Western Horsemanship Sarah Krug, Byron
Reserve Champion Jr. Western Horsemanship Keri Weaver, Oregon

Champion Sr. Western Horsemanship Faith Glendenning, Stillman Valley
Reserve Champion Sr. Western Horsemanship Amberlyn Rowley, Rochelle

Champion Jr. Western Pleasure Jill Meadows, Chana
Reserve Champion Jr. Western Pleasure Darah Voegler, Oregon

Champion Sr. Western Pleasure Whitney Wetzel, Lindenwood
Reserve Champion Sr. Western Pleasure Faith Glendenning, Stillman Valley

Champion Costume Class Kellyn Euhus, Byron
Reserve Champion Costume Class Brenna Euhus, Byron

Champion Jr. Egg-N-Spoon Darah Voegler, Oregon
Reserve Champion Jr. Egg-N-Spoon Sophie Fishel, Ashton

Champion Sr. Egg-N-Spoon Amberlyn Rowley, Rochelle
Reserve Champion sr. Egg-N-Spoon Jody Diehl, Polo

Champion Jr. Poles Kylee Whitley, Byron
Reserve Champion Jr. Poles Darah Voegler, Oregon

Champion Sr. Poles Erica Kurth, Rochelle
Reserve Champion Sr. Poles Kelsi Eyster, Rochelle

Champion Jr. Barrels Brittany Nice, Davis Junction
Reserve Champion Jr. Barrels Kylee Whitley, Byron

Champion Sr. Barrels Amberlyn Rowley, Rochelle
Reserve Champion Sr. Barrels Erica Kurth, Rochelle

Champion Jr. Flagg Sophie Fishel, Ashton
Reserve Champion Jr. Flagg Brittany Nice, Davis Junction

Champion Sr. Flagg Faith Glendenning, Stillman Valley
Reserve Champion Sr. Flagg Whitney Wetzel, Lindenwood

Champion Jr. Plug Brittany Nice, Davis Junction
Reserve Champion Jr. Plug Kylee Whitley, Byron

Champion Sr. Plug Erica Kurth, Rochelle
Reserve Champion Sr. Plug Kelsi Eyster, Rochelle

Jr. High Point Darah Voegler, Oregon

Sr. High Point Amberlyn Rowley, Rochelle

Results of the 2007 Ogle County 4-H Fair Market Animal and Quality Meats Auction

Here are the results of the 2007 Ogle County 4-H Fair market animal and quality meats auction.
Thanks to all the bidders and buyers in rewarding the young people for doing a good job with their projects.
A special thanks to the auctioneers, Lenny Bryson, Joe Wegener, Todd Wills and John Bearrows and to Lyle, Sheryl and John Hopkins of Public Auction Service for keeping track of everything.
Total proceeds from the auction were $104,927.07. The Champion Chicken Carcass belonging to Robert DeVries, Forreston, was purchased by Speed Trucking for $125.00. The Reserve Champion Chicken Carcass of Felicia Coleman, Forreston, was purchased by Valentine Feed Sales for $100.00.
Champion Rabbit Carcass also belonged to Felicia and was purchased by Speed Trucking for $125.00. Reserve Champion Rabbit Carcass belonging to Robert DeVries was purchased by Boyer Trucking for $125.00. Dairy Supreme Basket awarded to Sarah Akins, Forreston, was purchased by Noon Trucking for $225.00. Champion Lamb Carcass belonging to Austin LeClere, Forreston, was purchased by Stan Eden for $350.00. Austin also had the top selling lamb.
-More-

Results of the 2007 Ogle County 4-H Fair Market Animal and Quality Meats Auction, page 2, August 9, 2007

Champion Hog Carcass belonging to Alex Cox, Chana, was purchased by Maplehurst Farms & Speed Trucking for $435.00. Reserve Champion Hog Carcass belonging to Kyle Hemmersbach, Leaf River, was purchased by Seward Ag for $472.50. Adam Cox of Chana had the Champion Barrow. It was purchased by Maplehurst Farms for $1,062.00. The Champion Gilt owned by Jacklyn Detig of Lindenwood was purchased by Maplehurst Farms for $715.00. The top selling hog was belonged to Renee Deuth. It was purchased by Bocker Grain for $1,261.00
Champion Beef Carcass belonging to Michael Ring, Oregon, was purchased for $2,389.75 by Ogle County Beef Association and Cappel Seeds. Reserve Champion Carcass belonging to Joseph Ring, Oregon, was purchased for $1,888.12 by Maplehurst Farms and Stocking Equipment. Champion Steer belonging to Morgan Patterson, Polo, was purchased by AgriGold Seed/Everett Brown for $2,790.00. Reserve Champion Steer belonging to Renee Deuth, Polo, was purchased for $2,184.50 by Eastland Feeds. Austin Dollmeyer, Polo, had the top selling beef animal. It was purchased by Seward Ag for $3,987.50.

MEAT GOAT DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Kevin Schabacker, Chana
Reserve Champion Junior Showmanship Harrison Bishop, Chana

Champion Senior Showmanship Lacy Cox, Rochelle

Champion Kid, 0-6 months Kevin Schabacker, Chana
Reserve Champion Kid, 0-6 months Kevin Schabacker, Chana

Champion Kid, 7-12 months Kevin Schabacker, Chana

Grand Champion Kid Kevin Schabacker, Chana
Reserve Grand Champion Kid Kevin Schabacker, Chana

Champion Doe, 1 year and under 2 Lacy Cox, Rochelle

Champion Doe, 2 years and under 3 Harrison Bishop, Chana

Champion Doe, 3 Years & Older Lacy Cox, Rochelle

Grand Champion Doe Harrison Bishop, Chana
Reserve Grand Champion Doe Lacy Cox, Rochelle

Grand Champion Wether Kevin Schabacker, Chana
Reserve Grand Champion Wether Kevin Schabacker, Chana

PYGMY GOAT DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Zane Ankney, Stillman Valley

Champion Intermediate Showmanship Zachary Ankney, Stillman Valley
Reserve Champion Intermediate Showmanship Jim Overmyer, Oregon

Champion Senior Showmanship Danny O’Brien, Polo
Reserve Champion Senior Showmanship Laura Overmyer, Oregon

Champion Intermediate Doe Kid Zane Ankney, Stillman Valley
Reserve Champion Intermediate Doe Kid Zachary Ankney, Stillman Valley

Grand Champion Doe Kid Zane Ankney, Stillman Valley
Reserve Grand Champion Doe Kid Zachary Ankney, Stillman Valley

Champion Jr. Doe Zachary Ankney, Stillman Valley
Reserve Champion Jr. Doe Danny O’Brien, Polo

Champion Intermediate Doe Danny O’Brien, Polo
Reserve Champion Intermediate Doe Zachary Ankney, Stillman Valley

Champion Sr. Doe Zane Ankney, Stillman Valley
Reserve Champion Sr. Doe Zachary Ankney, Stillman Valley

Grand Champion Senior Pygmy Doe Zane Ankney, Stillman Valley
Reserve Grand Champion Senior Pygmy Doe Danny O’Brien, Polo

Champion Wether, 1 Year & Under Zane Ankney, Stillman Valley
Reserve Champion Wether, 1 Year & Under Zachary Ankney, Stillman Valley

Champion Wether, Over 1 Year Zachary Ankney, Stillman Valley
Champion All Other Breed Doe Danny O’Brien, Polo

Champion All Other Breed Wether Laura Overmyer, Oregon
Reserve Champion All Other Breed Wether Jim Overmyer, Oregon

Grand Champion Wether Zane Ankney, Stillman Valley
Reserve Grand Champion Wether Zachary Ankney, Stillman Valley

Champion Dam & Daughter Danny O’Brien, Polo
Reserve Champion Dam & Daughter Zane Ankney, Stillman Valley

Champion Pet Pygmy Goat Zachary Ankney, Stillman Valley
Reserve Champion Pet Pygmy Goat Zane Ankney, Stillman Valley

RABBIT DEPARTMENT

Champion Jr. Showmanship Nathan Keys, Rochelle
Reserve Champion Jr. Showmanship Christopher Sible, Oregon

Champion Sr. Showmanship Cassie Smith, Forreston
Reserve Champion Sr. Showmanship Laura Overmyer, Oregon

Champion Premier Showmanship Jessica Keys, Rochelle
Reserve Champion Premier Showmanship Laura Overmyer, Oregon

Champion Dressed Rabbit Felicia Coleman, Forreston
Reserve Champion Dressed Rabbit Robert DeVries, Forreston

Grand Champion Meat Pen Laura Overmyer, Oregon
Reserve Grand Champion Meat Pen Robert DeVries, Forreston

Top Blue Single Fryer Robert DeVries, Forreston
Reserve Top Blue Single Fryer Laura Overmyer, Oregon

Champion Jr. Pet Bunny Exhibit Nathan Keys, Rochelle
Reserve Champion Jr. Pet Bunny Exhibit Ryan Williams, Oregon

Champion Sr. Pet Bunny Exhibit Amber Strohman, Chana
Reserve Champion Sr. Pet Bunny Exhibit Lindsay Hoyle, Grand Detour

Champion Production Class Christopher Sible, Oregon
Reserve Champion Production Class Robert DeVries, Forreston

Best of Breeds, Californian, New Zealand, Satin Robert DeVries, Forreston
Reserve Best of Breeds, Californian, New Zealand, Satin Laura Overmyer, Oregon

Best of Breeds, Mini Rex, Rex Connor Sible, Oregon
Reserve Best of Breeds, Mini Rex, Rex Lydia Champlain, Stillman Valley
Best of Breeds, LOP Zachary Ankney, Stillman Valley
Reserve Best of Breeds, LOP Jill Meadows, Chana

Best of Show All Other Breeds Catherine Gallant, Leaf River
Reserve Best of Show All Other Breeds Lydia Champlain, Stillman Valley

Best of Breeds Overall Zachary Ankney, Stillman Valley
Reserve Best of Breeds Overall Laura Overmyer, Oregon

Champion Costume Class Zachary Ankney, Stillman Valley
Reserve Champion Costume Class Nathan Keys, Rochelle

Best Club Display By-Y-Badgers, Byron

SHEEP DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Jacob Ebens, Oregon
Reserve Champion Junior Showmanship Kiirstin McIntyre, Stillman Valley

Champion Senior Showmanship Lauren Sible, Oregon
Reserve Champion Senior Showmanship Tara Reeverts, Byron

Premiere Showmanship Taylor Reeverts, Byron
Reserve Premiere Showmanship Austin LeClere, Forreston

Grand Champion Yearling Ewe Ryan Reeverts, Byron
Reserve Grand Champion Yearling Ewe Tara Reeverts, Byron

Grand Champion Ewe Lamb Mindy Poppen, Forreston
Reserve Grand Champion Ewe Lamb Tara Reeverts, Byron

Grand Champion Pair of Lambs Mindy Poppen, Forreston
Reserve Grand Champion Pair of Lambs Dylan Moser, Stillman Valley

Grand Champion Ram Lamb Taylor Reeverts, Byron
Reserve Grand Champion Ram Lamb Dylan Moser, Stillman Valley

Grand Champion Black-Face Market Lamb Austin LeClere, Forreston
Reserve Grand Champion Black-Face Market Lamb Cole Cultra, Rochelle

Grand Champion White-Face Market Lamb Austin LeClere, Forreston
Reserve Grand Champion White-Face Market Lamb Austin LeClere, Forreston

Grand Champion Pair of Market Lambs Austin LeClere, Forreston

Champion Southdown Wether Austin LeClere, Forreston

Grand Champion Commercial Ewe Danny O’Brien, Polo
Reserve Grand Champion Commercial Ewe Jacob Ebens, Oregon

Grand Champion Young Flock Ryan Reeverts, Byron
Reserve Grand Champion Young Flock Tara Reeverts, Byron

Champion Lead Class Taylor Reeverts, Byron
Reserve Champion Lead Class Connor Sible, Oregon

Best Club Exhibit By-Y-Badgers, Byron

SWINE DEPARTMENT

Champion Junior Showmanship Sabrina Risley, Esmond

Champion Intermediate Showmanship Brice Hintzsche, Lindenwood

Champion Senior Showmanship Renee Deuth, Polo

Grand Champion Barrow Adam Cox, Chana
Reserve Grand Champion Barrow Adam Cox, Chana

Grand Champion Purebred Barrow Josh Nelson, Mt. Morris
Reserve Grand Champion Purebred Barrow Brice Hintzsche, Lindenwood

Grand Champion Market Gilt Jacklyn Detig, Lindenwood
Reserve Grand Champion Market Gilt Brice Hintzsche, Lindenwood

Grand Champion Commercial Breed Gilt Riley Hintzsche, Lindenwood
Reserve Grand Champion Commercial Breed Gilt Brice Hintzsche, Lindenwood

Grand Champion Pair of Barrows Adam Cox, Chana
Reserve Grand Champion Pair of Barrows Jordyn Strohman, Chana

Grand Champion Pair of Gilts Derrick Nelson, Mt. Morris
Reserve Grand Champion Pair of Gilts Brice Hintzsche, Lindenwood


Comments are posted from viewers like you and do not always reflect the views of this station.
powered by Disqus
23 WIFR 2523 North Meridian Road Rockford, IL. 61101 Business: 815-987-5300 Fax: 815-965-0981 News: 815-987-5330 Fax: 815-987-5333
Gray Television, Inc. - Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 9055606 - wifr.com/a?a=9055606