Illinois High School Boys Football Top 10 Poll - Week 3

By  | 

Class 8A
1. Lincoln-Way East (12)
2. Maine South
3. Homewood-Flossmoor
4. Loyola
5. Lyons
6. Marist
7. Naperville Central
8. St. Charles East
9. Barrington
10. Naperville North
Others receiving votes: Stevenson 5, Huntley 4, Hinsdale Central 2, Naperville Neuqua Valley 1.

Class 7A
1. Lake Zurich (9)
2. East St. Louis (3)
3. Glenbard West (1)
4. Normal Community
5. Batavia
6. Chicago Mt. Carmel
7. Plainfield North
8. Benet
9. St. Rita
10. Hoffman Estates
10. Lincoln-Way Central
Others receiving votes: Jacobs 8, Rockford Auburn 7, Fenwick 4.

Class 6A
1. Prairie Ridge (13)
2. Cary-Grove
3. DeKalb
4. Nazareth
5. Normal West
6. Montini
7. Sacred Heart-Griffin (Springfield)
8. Crete-Monee
9. Danville
10. St. Laurence
Others receiving votes: Oak Lawn Richards 4, Lake Forest 2, Riverside-Brookfield 2, Rock Island 2, Lakes Community 1, Lemont 1, Peoria Central 1.

Class 5A
1. Phillips (11)
2. Sterling (2)
3. Highland
4. Dunlap
5. Decatur MacArthur
6. Washington
7. Morton
8. Woodstock Marian
9. Centralia
10. Antioch
10. Hillcrest
Others receiving votes: Rochelle 8, Triad 7, Richwoods 4, Rich Central 3.

Class 4A
1. Rochester (13)
2. Althoff Catholic (1)
3. Herscher
4. Johnsburg
5. Morris
6. Dixon
7. Canton
8. Effingham
9. Coal City
10. Rock Island Alleman
Others receiving votes: Geneseo 14, Taylorville 7, North Chicago 7, Herrin 6, Raby 3, Mt. Zion 2, Manteno 1, Genoa-Kingston 1.

Class 3A
1. IC Catholic (7)
2. Tolono Unity (5)
3. Monticello (2)
4. Williamsville
5. Byron
6. Carlinville
7. Bloomington Central Catholic
8. Decatur St. Teresa
9. Elmwood-Brimfield
10. North-Mac
Others receiving votes: Peotone 13, Vandalia 6, Breese Central 5, Newton 4.

Class 2A
1. Sterling Newman (13)
2. Deer Creek-Mackinaw
3. Farmington
4. Hamilton West Hancock
5. Gibson City-Melvin-Sibley (1)
6. Chicago (Hope) Academy
7. Westville
8. Maroa-Forsyth
9. Downs Tri-Valley
10. Alton Marquette
Others receiving votes: Rockridge 10, Westchester St. Joseph 9, Pana 4, Bismarck-Henning 4, Orion 3, Aurora Christian 3.

Class 1A
1. Lena-Winslow (13)
2. Tuscola (1)
3. Forreston
4. Fulton
5. Eastland-Pearl City
6. Ottawa Marquette
7. Mt. Sterling (Brown County)
8. Shelbyville
9. Annawan-Wethersfield
10. Athens
Others receiving votes: Aquin 16, Carrollton 12, Fithian Oakwood 6, Carlyle 2, Warrensburg-Latham 1, Princeville 1, Morrison 1, Moweaqua Central A&M 1.